Probraly jsme opravdu velké množství románů pro ženy, ale vypsat vám je tady všechny by zabralo několik stran. Nehledě na to, že ne každá kniha "pro ženy" je vždycky romantická - může být prostě jen o ženách, o vztazích všeobecně nebo prostě jen více sentimentální a hned je zařaditelná do ženského žánru. Já se tady ale dnes zaměřím opravdu jen na tu romantickou tematiku, které je ovšem taky všude plno a proto vyberu jen ty své oblíbené a taky oblíbené romány členek KMK. (Ať nemusíte jednotlivé tituly složitě vyhledávat, dala jsem vám pod obrázky obálek odkaz na Datábaziknih.cz)

Já sama ve svých 20+ jsem sáhla po několika YA (young adult) románech abych se přesvědčila, že i když jsou o teenagerech, zpravidla starších - kolem 18 let, dají se číst v jakémkoliv věku. Přece jen už nejsou tolik naivní jako ty "puberťácké" romance. Samotná YA literatura má taky několik kategorií, já samozřejmě mluvím o těch o lásce. Mnohdy je to láska bolestná nebo i nenaplněná. Často jsou hlavní hrdinové nějakým způsobem handicapovaní nebo nemocní, i smrtelně. Vyloženě love story byla Tíha vesmíru o obézní dívce jménem Libby, která se moc dobře četla. Její autorka Jennifer Niven napsala i další romány pro mládež, například velmi známé Všechny malé zázraky. Na podobné vlně se nesou i romány Johna Greena, například Hvězdy nám nepřály nebo Papírová města. Oboje mám přečtené, ani jedno mě neuchvátilo, ALE jsou o lásce a většině čtenářů se opravdu líbí. Knížka z tohoto žánru, která se mi však skutečně líbila se jmenuje Všechno, úplně všechno a je o dívce, která kvůli vážné poruše imunity nesmí opustit dům, přesto se však zamiluje do kluka "odvedle". U knihy jsem si dokonce i pobrečela, následně jsem viděla i filmové zpracování, které bylo vizuálně pěkné, ale příběh už jsem znala, už to nebylo ono.




Od těchto románů už je to jen krůček k takovým, kde taky vystupují mladí lidé a velká láska, ale jako hodnota navíc je tady "fantasy až sci-fi" zápletka. Většinou cestování v čase. Román Než odejdeš je o druhé šanci ale i o smrti a hlavně o lásce. Taky se tady cestuje trochu v čase ale zase jinak. Kniha se mi opravdu moc líbila. Podobný námět má i o něco méně úspěšná kniha Zimní příběh podle které byl ale natočený i film s Colinem Farrellem. Cestovat v čase dokáže i hlavní hrdina knihy Zakletý v čase a koneckonců to dokáže i Claire, neboli Cizinka.




I nevkusná erotická literatura jdoucí ve šlépějích Padesáti odstínů šedi, má své čtenáře, ve středu se na toto téma rozběhla zajímavá debata, ovšem shodly jsme se, že v naší knihovně (myslím tím tu osobní knihovničku, výběr každé z nás) většinou takové romány místo nemají - pokud nedokáží nabídnout něco víc. Například nám ale byla doporučena spisovatelka Amanda Quick, jejíž knihy navzdory kýčovitým obálkám mají přidanou hodnotu, třeba právě román Skandál, kde nechybí ani humor, napětí a až téměř detektivní zápletka. Ihned mi to připomnělo Sandru Brown, kterou jsem si v poslední době hodně oblíbila, protože její detektivky vždy nabízejí i romantickou linku. Například Nízký tlak.
Z této "červené knihovny" prý také stojí za vyzdvihnutí série Kathryn Taylor s názvem Barvy lásky. A sama bych ráda vyzdvihla dva úžasné romány Nebezpečná iluze a Má mě rád, nemá mě rád - oba spojuje podobné téma (vzah šéf/podřízená), jiskřivé napětí a hlavně úžasný humor. Opravdu jsem se u těchto romantických komedií skvěle nasmála!




Úplně nejtypičtější romantické příběhy nabízí podle mého názoru relativně nová série Srdcovky. Na první pohled s poněkud kýčovitými obálkami a nepříliš lákavými anotacemi, přesto se skvěle čtou a jako oddechová četba jsou super. Mají také dobré hodnocení a hlavně - nedokážu si představit ideálnější knihu na dovolenou (u moře) nežli nějakou z této série! Škoda jen, že vycházejí v paperbacku, tudíž jsou mnohem náchylnější k poškození a mně se i hůře čtou/drží v ruce při čtení.


Sama jsem jich pár přečetla a hlavně jsem ráda, že vycházejí další a další, takže budu mít co číst o prázdninách! A připomínají mi mou oblíbenou autorku Jenny Colganovou, která také píše milé i když prvoplánově romantické příběhy. Já na nich mám nejradši prostředí ve kterém se odehrávají a téma. Například Pojízdný krámek snů je o dívce, která si otevře pojízdné knihkupectví. Báječný krámek s čokoládou, Rosiin sladký krámek snů, Ostrov s vůní čerstvého chleba nebo Kavárnička na pobřeží zase jsou o splnění gastronomických snů :) o podnikání a nalezení velké lásky, jak jinak. Většina se odehrává na britských ostrovech.




Ale když už jsem u té gastronomie, vzpomněla jsem si na knihy Chuť lásky a Polibek jako dezert německé autorky Poppy J. Anderson, nebo taky na slaďoučký román Láska s chutí makronky. Já se právě chystám na dvě podobné chuťovky Čokoládový průšvih a Na velikosti záleží - mělo by také jít o romantické komedie s gastronomickou tematikou.









Samostatnou kategorii zabírají české romány. Tady se hodně při KMK mluvilo o Vieweghovi - Román pro ženy - mě osobně bohužel nezaujal. Z dalších nám byly doporučeny například: Závity ulit (M.Málková), Holky s voctem (K.Mandausová) nebo Rozmačkané ego se slaninou (L.Požárová). Jak už jsem zmínila, sama k české literatuře pevné pouto nemám, avšak jakožto knihovnice jsem zaznamenala docela velký úspěch románů Aleny Jakoubkové a za Slovensko Kataríny Gillerové (kterou u nás teď vydává Motto s krásnými obálkami!).




Další kategorii, kterou chci vyzvednout jsou mužští autoři píšící výhradně romantiku: Erich Segal (Love story) - ačkoliv nevím, zda jej ještě můžu považovat za současného autora neboť již nežije. Dalším je Nicholas Sparks, kterého jsem si k vlastnímu údivu docela dost oblíbila. A ještě zmíním jednoho relativně mladého a nyní již dost známého autora Charlese Martina, který se proslavil hlavně románem Hora mezi námi, jež byl zfilmován s Kate Winslet v hlavní roli. Sama jsem zatím viděla jen film, což většinou nedělám (raději si nejprve přečtu knihu), ale musím říct, že to byla pecka. Jak příběhově, tak i skvělým zpracováním a hereckými výkony!




Mám toho na srdci ještě hodně a proto jen zkratkovitě:
Netradiční láska: Dej mi své jméno, Muffin a čaj
Romány ve stylu Jane Austen: Panství Edenbrooke (rozhodně doporučuji), Má poslední vévodkyně
Mohla bych pokračovat dál a dál (viz obrázky níže), romantické literatury nebude nikdy dost. Ale myslím, že pro dnešek to rozhodně stačí, sama mám seznam knih k přečtení opět o kus delší, a hlavně: ráda bych dala prostor i vám bookaholikům, bookaholičkám, abyste mi sem do komentářů nebo na FB k odkazu napsali vaše oblíbené romantické romány. Přeji vám úžasné knižní zážitky!












(Fotografie: Databazeknih.cz)
Žádné komentáře:
Okomentovat
Četli jste některou ze zmíněných knížek? Nebo doporučujete jinou? Podělte se!